Dr. Ökrös Tamás Ügyvédi Iroda

Szerződésminta: 5 érv, hogy miért jobb elkerülni a szerződésminták használatát

MILYEN A MEGFELELŐ SZERZŐDÉSMINTA?

Ügyvédként először mindig azt kérdezzük az ügyfelektől, hogy valóban a szerződésminta-e a legmegfelelőbb választás egy szerződés kapcsán. Bizonyos jogügyletek esetében előfordulhat, hogy egy jól előkészített szerződésminta elegendőnek bizonyul, azonban vannak kiugró esetek.

Ezek általában olyan helyzetek, ahol a jogviszony természete miatt a szerződéses rendelkezéseknek nincs szükségük túlzott rugalmasságra, vagy az egyik fél eleve nem kíván jelentős mozgásteret biztosítani a másik fél számára.

A szerződésminták használata akkor lehet igazán célszerű, ha egy adott szerződéstípust nagy számban, legfeljebb minimális technikai módosításokkal kell alkalmazni. Erre a legjobb példa talán a munkaszerződés lehet, ugyanis egy vállalkozás esetében az ügyvéd előre kidolgozhatja az egyes munkakörökre szabott szerződésmintákat és az ehhez kapcsolódó dokumentumokat, amelyek hosszú távon is jól használhatóak.

Fontos azonban, hogy a szerződésmintát mindig gyakorlott jogász készítse el, a szakszerűtlenül elkészített minták ugyanis később súlyos következményekkel járhatnak.

1. Hatályos-e a letöltött szerződésminta?

Ezt a kérdést a nem megfelelő jogi ismeretekkel rendelkező személyek szinte soha nem tudják megállapítani.

A munkaszerződések példájánál maradva, attól, hogy egy letöltött szerződésmintában paragrafusokat találunk, vagy szerepel benne a Munka Törvénykönyvére való hivatkozás, és első ránézésre jogszerűnek tűnik, még egyáltalán nem biztos, hogy a dokumentum megfelel a hatályos jogszabályoknak.

2. Tükrözi-e a szerződésminta a felek akaratát?

Ha a felek egy bizonytalan forrásból származó szerződésmintát változtatás nélkül használnak, akkor a jogviszony kereteit nem saját elképzeléseik szerint alakítják ki. Előfordulhat, hogy a minta olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyeket a felek megfelelő tájékozottság esetén nem fogadtak volna el. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy a szerződés szövegéből hiányoznak olyan lényeges elemek, amelyek megfelelő biztosítékot nyújthatnának számukra.

3. Előfordulhat, hogy a szerződésminta önmagában  nem elegendő, és jogszabály által előírt kapcsolódó dokumentumokra is szükség van

Ismét a munkaszerződés példájánál maradva: amellett, hogy egy kétes tartalmú szerződésminta aláírása megtörténik a munkáltató és a munkavállaló között, a munkáltató még korántsem teljesítette a jogszabályi kötelezettségét. Az Mt. 46. §-a ugyanis előírja, hogy a munkáltatónak a munkába lépéstől számított hét napon belül mikről kell írásban tájékoztatnia a munkavállalót. A korábbi szabályozás tizenöt napról hét napra csökkentette a tájékoztatási kötelezettség idejét, valamint a korábbiakhoz képest több dologról kell tájékoztatni a munkavállalót.

4. Előfordulhat, hogy a szerződésminta önmagában  nem elegendő, és jogszabály által előírt kapcsolódó dokumentumokra is szükség van

Kerülni kell azt a megoldást is, hogy más szerződésminta szövegéből szimpatikusnak ítélt rendelkezések szolgai módon kerülnek átemelésre egy saját szerződésbe. Ahhoz, hogy meg lehessen ítélni, hogy az az adott bekezdés mindkét esetben ugyanazt a joghatást váltja-e ki, ismerni kellene mindkét ügy összes körülményét. Valószínűleg nagyon ritkán fog rendelkezésre állni minden olyan információ, ami alapján egy ilyen vizsgálat elvégezhető. És még ha el is végezhető, mindenképpen jogi szaktudásra van szükség ennek az eldöntéséhez.

5. A jó szerződés segít elkerülni a jogvitákat

A jó szerződés alatt azt értjük, hogy kölcsönösen előnyös legyen mindkét fél számára, viszont a saját érdekeket a lehető leghatékonyabban védje. Szerintünk egy vállalkozás életében ez az első és legfontosabb terület, amit nem lehet kezelni (vagy mással kezeltetni) megfelelő jogi szaktudás nélkül.

Ha esetleg eddig így működött a vállalkozásod, azzal valóban eljuthattál egy bizonyos pontig. De ez nem garancia arra, hogy a jövőben mindig minden rendben lesz. Megfelelő szerződések nélkül nem csak a növekedést, hanem az egész cég létét teszed kockára. Ha a céged szerződései rendben vannak, az segít csökkenteni a jogviták számát. Ha pedig már jogvitákra kerül a sor, csökkenti annak kockázatát, hogy a jogvitából a cég vesztesen kerüljön ki.

LETÖLTÖTT SZERZŐDÉSMINTA HELYETT A VÁLLALKOZÁSOD IGÉNYEIRE SZABOTT SZERZŐDÉSEKET KÉSZÍTÜNK

Az interneten jogi kérdésben választ keresni az adott pillanatban lehet, hogy ingyen van. De ez a válasz később egy ügyvédi tanács árának sokszorosába, szélsőséges esetben a vállalkozásod életébe kerülhet. Nyugodtan less el másoktól jól működő jogi megoldásokat, hiszen azzal is csak tanulsz. De soha ne alkalmazd azt addig, amíg nem jártátok körül az ügyvédeddel, hogy az a te cégedben is használható-e.

Az internetes szerződésminta és a Google kereső általában addig a pontig szokott működni, amíg a cég „meg nem égeti magát” egy jogi vagy üzleti kérdésben. Az ilyen esetekben gyakran elmondható, hogy – mind a kiadást, mind a bevételkiesést tekintve – olcsóbb már az ügy elején ügyvédhez fordulni. Ráadásul az sem biztos, hogy utólag sikerül majd orvosolni a problémákat.

Jelen blog célja az ügyfelek tájékoztatása és figyelemfelhívás. Az idő múlásával a jogszabályok változhatnak, ezért is fontos, hogy ügyvédhez forduljunk, aki naprakész a jogszabályok világában. Ezen írások nem tekinthetők konkrét állásfoglalásnak. Kiemelten fontosnak tartjuk az adott jogi szakterületben jártas ügyvéd bevonását a jogi eljárások során.

A Dr. Ökrös Tamás Ügyvédi Iroda munkatársai állnak az Önök rendelkezésére akár személyes ügyvédi tanácsadás formájában Gyömrőn vagy online ügyvédi konzultáció keretein belül – munkajogi, ingatlanjogi, családjogi (válás, gyermekelhelyezés), cégalapítási, cégképviselet, peres és peren kívüli eljárásban -rendelkezésre.

További bejegyzések

Jogi kérdése van?

Hívjon minket!

Call Now Button